Change language English Polski

Gdzie szukać pomocy?

 

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111

Telefon 116 111 służy młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach.

Więcej

Wakacyjna pocztówka do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111

„Nie radzę sobie, nic nie ma sensu… dobrze, że mam do kogo napisać” – to tylko jeden z wakacyjnych kontaktów, które dotarły do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 prowadzonego przez Fundację Dzieci Niczyje. W tym roku było ich ponad 17 tysięcy. Przebijają z nich smutek, samotność, żal, zniechęcenie, zmęczenie i strach. Choć często również nadzieja – że można uzyskać pomoc, że nie jest się samemu i że jest szansa, żeby poczuć się lepiej.

- Jak co roku w wakacje Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 był rozgrzany do czerwoności. – mówi Lucyna Kicińska, koordynatorka Telefonu. – Tylko w letnie miesiące odebraliśmy ponad 16 000 połączeń i odpisaliśmy na ponad 1000 wiadomości przesłanych przez naszą stronę. Każdy telefon i wiadomość to dla nas „wakacyjna pocztówka”- gorzkie pozdrowienia przesłane przez dzieci i młodzież, które borykają się z problemami – dodaje Kicińska. – Niestety, wakacje nie dla wszystkich młodych ludzi są czasem odpoczynku i radości.

W lato konsultanci Telefonu 116 111 pomagali radzić sobie z typowymi dla tego okresu problemami: łatwiejszym dostępem do używek, większą presją grupy, niechcianymi kontaktami seksualnymi, ucieczkami z domu. Jednocześnie, tak samo jak w ciągu całego roku, młodzi ludzie potrzebowali pomocy w związku z przemocą rówieśniczą, samotnością, samookaleczeniami, kłopotami rodzinnymi. Im bliżej końca wakacji – tym więcej rozmów i wiadomości dotyczyło… szkoły.

- Dzieci młodzież kontaktowały się z nami w trakcje wakacji również po to, żeby porozmawiać na temat nadchodzącego roku szkolnego – mówi konsultantka Telefonu 116 111. – Dzwoniły i pisały osoby, które doświadczają w szkole przemocy ze strony rówieśników lub takie, które czują się niesprawiedliwie traktowane przez nauczycieli. Początek szkoły może być dla wielu uczniów przykry, nie tylko dlatego, że kończą się wakacje. To bardzo często powrót do trudnej rzeczywistości: odrzucenia przez rówieśników, braku poczucia bezpieczeństwa, samotności w tłumie, czy przytłaczających wymagań świata dorosłych.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, Fundacja Dzieci Niczyje zachęca do przeprowadzania w szkołach zajęć edukacyjnych w oparciu o scenariusze zajęć dostępne na stronie internetowej www.akademia.fdn.pl. Celem zajęć jest wyposażenie dzieci i młodzieży w umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami takimi jak przemoc rówieśnicza czy przemoc w rodzinie. Podczas zajęć uczniowie dowiadują się także o ofercie pomocy, z jakiej mogą skorzystać w Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 - codziennie, od 12:00 do 20:00.